تفاوت 3LCD با DLP

بسیار محتمل است که در جتسجوهای خود در سایت های فروش ویدئو پروژکتور به اصطلاح تکنولوژی 3LCDیا DLPرسیده باشید، شما می پرسید 3LCDچیست؟ گاهی انتخاب بین دیتا پروژکتور های 3LCD و DLP برای خریداران تبدیل به کابوس می شود. مخصوصا که اطلاعات دقیق و به روز زیادی هم در سایت های فارسی زبان در دسترس نیست و خریدار مجبور است به بروشورهای تبلیغاتی و ادعاهای فروشنده اعتماد کند! به طور خلاصه ، 3LCD فناوری است که اکثر پروژکتورهای آموزشی ، تجاری و سینمای خانگی نظیر برند های هیتاچی، پاناسونیک، سونی و اپسون از آن بهره می گیرند. 3LCD یک فناوری پیشرفته و خلاقانه است که از 3 تراشه برای ارائه تصاویر پر جنب و جوش ، واقعی و دقیق برای نمایش به مخاطبانش استفاده می کند.

تکنولوژی تصویر dlp , 3lcd

بررسی نقاط ضعف و قوت این دو تکنولوژی

دیتا پروژکتورهای 3LCD تصاویر را واضح تر، پرنور تر و با غلظت رنگ بیشتر نمایش می دهند. هرچند این ویژگی باعث یک مشکل بزرگ به نام مشاهده شدن پیکسل ها می شود. در دیتا پروژکتورهای LCD امروزی از تکنولوژی 3LCD و با استفاده از سه چیپ مستقل برای تولید رنگ های قرمز آبی و سبز استفاده می شود. در مشخصه روشنایی ویدئو پروژکتور در سایت ها، فقط نور سفید دستگاه ذکر می شود و روشنایی نور رنگی ذکر نمی شود. باید توجه داست که نور سفید و رنگی در تکنولوژی 3LCD برابر عدد تعیین شده است ولی در تکنولوژی DLP، روشنایی نور سفید فقط ذکر می شود و روشنایی نور رنگی تقریبا 1/3 نور سفید است که اصلا ذکر نمی شود. از این جهت تعداد رنگ ها در تکنولوژی 3LCD، سه برابر رنگ های با دستگاه های مبتنی بر تکنولوژی DLP می باشد.

dlp-via-3lcd-brightness

برخلاف پروژکتورهای 3LCD، پروژکتورهایی تک تراشه ای DLP از یک چرخ رنگ چرخان استفاده می کنند که با سرعت زیاد می چرخد. واژه DLP مخفف "پردازش نور دیجیتال" است و یک فناوری اختراع شده توسط Texas Instrument است. تصویر در یک پروژکتور DLP با تابش نور از تراشه ساخته شده است که میلیون ها آینه ریز روی آن ثابت شده است. این تراشه معمولاً به عنوان "دستگاه میکرو دیجیتال" یا DMD شناخته می شود. هر آینه در تراشه DMD پروژکتور DLP یک تصویر را در تصویر دیجیتال نشان می دهد. در DLP ها از یک چیپ برای تولید رنگ ها استفاده شده است. به همین دلیل از DLP ها بیشتر برای مصارف سازمانی و آموزشی که کیفیت رنگ ها در اولویت قرار ندارد استفاده می شود.

تصویر یک تراشه DLP تک در واقع دنباله ای از تصاویر جزئی از طیف های قرمز ، سبز و آبی است. با توجه به اثر ماندگاری چشم انسان ، مغز ما تصور می کند که این یک تصویر کامل است. برخی از افراد در تماشای فیلم ها در یک پروژکتور DLP مشکل دارند. آنها رنگ RGB متفاوتی را می بینند و به آن " اثر رنگین کمان " گفته می شود. . DLP های قدیمی تر یک مشکل بزرگ به اثر رنگین کمان دارند که در اثر قاطی شدن رنگ ها به وجود می آید. البته DLP های امروزی در نمایش رنگ بسیار پیشرفت کرده اند، مشکل اثر رنگین کمان را تا حد زیادی رفع کرده اند و حتی هوادان زیادی هم در مصارف خانگی بعلت نمایش رنگ های تیره همچون مشکی دارند.

DLP problem

امروزه اکثر تولیدکنندگان از تکنیک اصلاح شده DLP (مشابه ۳LCD) استفاده می کنند که باعث برطرف شدن اثر رنگین کمان می گردد. این دستگاه ها همانند سه چیپ تکنولوژی ۳LCD از سه چیپ DMD بهره می برند. با این وجود خروجی رنگ هیچ یک از تکنولوژی های فعلی نمایش تصویر، قابل رقابت با کیفیت ۳LCD نیست. این تکنولوژی در نسل جدید دیتا پروژکتورها در حال استفاده است. مشکلات هر دو تکنولوژی تا حد زیادی رفع شده و در واقع انتخاب بین DLP و 3LCD کاملا به نیاز، دیدگاه و سلیقه شما وابسته است.

مزایای دیتا پروژکتور DLP

 _  در DLP ها پدیده Screen Door کمتر به چشم می خورد.

_  تصاویر صاف تری ارائه می دهند.

_  رنگ سفید را با عمق بالایی نمایش می دهند.

_  به دلیل استفاده از قطعات کمتر، عمر بیشتری نسبت به 3LCD ها دارند.

مزایای دیتا پروژکتور 3LCD

_ 3LCD ها نور بیشتری نسبت به DLP ها دارند. یعنی با وجود داشتن لامپ یکسان، تصویر روشن تری تولید می کنند.

_ غلظت رنگ بالایی و تصویر جذاب تری دارند. اگر یک 3LCD سه هزار لومنی را در کنار یک DLP سه هزار و ششصد لومنی قرار دهید و تصویری رنگی را در هر دو پروژکتور نمایش دهید، بیننده 3LCD را انتخاب خواهد کرد.

در مجموع باید گفت DLP ها برای مصارف تجاری و آموزشی و 3LCD ها برای مصارف خانگی ، بازی و فیلم مناسب تر هستند. فیلم زیر گویای برتری های تکنولوژی 3LCD نسبت به DLP می باشد.