تعمیر و تعویض لامپ ویدئو پروژکتور

در پاسخ به این سوال که چه موقعی، زمان مناسب برای تعویض لامپ است باید بدانید که لامپ ویدئو پروژکتور از جمله لوازم مصرفی غیر قابل نعمیر و گران قیمت ویدئو پروژکتور بشمار می رود و در صورت بروز هر گونه مشکلی در ارتباط با لامپ، ناگزیر به تعویض آن هستید. شایان ذکر است که بروز هر گونه ایراد فنی به منزله پایان عمر لامپ ویدئو پروژکتور نیست. متاسفانه گروهی از تعمیرکاران سودجو همواره تلاش دارند تا هر مشکل فنی ساده ای را مرتبط با لامپ جلوه بدهند تا هزینه هنگفتی بابت تعویض آن از مصرف کننده مطالبه نمایند. عموما انتظار می رود طیف وسیعی از لامپ های ویدئو پروژکتور  6000 ساعت عمر داشته باشند.

projector-replacement-lamp

انواع لامپ ویدئو پروژکتور

در مشخصات ویدئو پروژکتور دو عدد برای لامپ ویدئو پروژکتورها ذکر شده است که معمولا فروشندگان عمر لامپ بیشتر را جهت تبلیغات به مشتریان اعلام می نمایند. عمر لامپ ویدئو پروژکتور های سال های 2018 به بعد در حدود 6000 ساعت در حالت نرمال می باشد. در حالت مصرف اقتصادی لامپ (که در منو ویدئو پروژکتور و همچنین بدنه ویدئو پروژکتور تعبیع شده است)،  عمر لامپ ویدئو پروژکتور به 10.000 تا 15.000 می رسد ولی نور ویدئو پروژکتور کاهش می یابد. بعنوان مثال، ویدئو پروژکتور اپسون X41 دارای رئشنایی 3600 انسی لومن و عمر لامپ 6.000 ساعت می باشد. در حالت اقتصادی روشنایی دستگاه به 2235 انسی لومن کاهش می بابد و عمر لامپ به 10.000 ساعت افزایش می یابد. فروشندگان معمولا عدد 10.000 ساعت را اعلام می نمایند.

ساعت کارکرد لامپ ویدئو پروژکتور

اکثریت ویدئو پروژکتورها دارای یک شمارنده ساعت کارکرد لامپ و فیلتر هستند. عمر لامپ تحت تأثیر عواملی نظیر فشار هوا، دما، ارتفاع، تنش های فیزیکی و رطوبت قرار دارد. برای مشاهده زمان مصرف لامپ بایستی به منو ویدئو پروژکتور بروید و در قسمت information، زمان مصرفی فیلتر و لامپ را با واحد ساعت مشاهده نمایید. طول عمر لامپ پروژکتور ممکن است بر اساس عواملی مانند نصب و راه اندازی توسط افراد غیر متخصص، قرار گرفتن در معرض هوا گرم، شرایط نگهداری نامناسب و نفوذ گرد و غبار در مسیر سیستم خنک ساز کاهش یافته و زودتر از موعد پیش بینی شده توسط کمپانی سازنده نیاز به تعویض پیدا بکند.