پورت Hdmi ویدئو پروژکتور

امروزه اتصال HDMI  پرکاربردترین درگاه تجهیزات حوزه تصویری است. قابلیت انتقال همزمان صدا و تصویر، کیفیت بالای پخش نسبت به درگاه های آنالوگ، پشتیبانی از پخش سه بعدی از جمله مزایای آن است. علاوه بر این سایر درگاه های کابلی نظیر  A / V و  VGA هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر VGA، پروژکتورهای چندرسانه ای همچنان اتصالات آنالوگ SD مانند S-video و ویدئو کامپوزیت را در صورت نیاز ارائه می دهند. پروژکتورهای سینمای خانگی، با هدف قرار دادن آخرین ابزارهای مصرفی، ممکن است تنها از HDMI به علاوه سایر قابلیت های هوشمند استفاده کنند. در پروژکتورهای مخصوص فضای بزرگ، درگاه  ) SDI انتقال ویدئوی استاندارد (استفاده شده در تلویزیون های ماهواره ای رایج است زیرا کابل کشی ساده تر را ارائه می دهد، مسیریابی و سوئیچ در آنها راحت تر است و کابل هایی طولانی تر از HDMI را پشتیبانی می کند.

با استفاده از کابلهای HDMI شما می توانید بهترین کیفیت صدا و تصویر را از تلویزیون یا پروژکتور خود دریافت نمایید که برای پخش فیلم های Blue ray و HD-DVD بسیار مهم و ضروری می باشد. ورژن کابل Knet برابر 1.4 می باشد.

 کابل hdmi به لپ تاپ

کابل ویدئو پروژکتور hdmi

این پورت امکان انتقال تصاویر با وضوح بیش از 1080 پیکسل و سرعت 60 فریم در هر ثانیه را داشته و صدا را در هشت کانال 24 بیت فشرده نشده و با فرکانس  192 کیلوهرتزی منتقل می کند.

کابل اچ دی ام آی از تجمع 19 سیم در یک کابل ساخته شده است و قابلیت انتقال داده را با سرعت 10 گیگابایت در ثانیه را دارد که از یک محافظ Copyright هم بهره می برد.

 cable-hdmi-19pin

انتقال تصویر به ویدئو پروژکتور

استفاده از کابل HDMI بهترین روش برای اتصال لپ تاپ و کامپیوتر به تلویزیون یا ویدئو پروژکتور است. زیرا دارای بهترین کیفیت و همچنین این نوع اتصال (HDMI) توسط کارت های گرافیکی مثل کارت های گرافیکی nvidia سری 8 پشتیبانی می شود و دارای خروجی HDMI می باشند و صدا به همراه تصویر توسط یک کابل نازک شبیه USB انتقال پیدا می کنند.

در لپ تاپ های امروزی پورت HDMI دیده میشه که به سادگی می تونید و از دیدن تصاویر بزرگ تر لذت ببرید .

hdmi-connectivity-ports-television

کابل HDMI

سیستم HDMI نسبت به بقیه روش های انتقال تصویر و صدا، بهترین حالت ممکن را ارائه می دهد چون HDMI اطلاعات تصویر را بدون هیچ گونه فشرده سازی و به صورت دیجیتال منتقل می کند. از نظر کیفیت صدا هم، HDMI بهترین خروجی صدا را فراهم می آورد چون صدای خروجی کاملا دیجیتال و دارای بهترین کیفیت ممکن است.

این سیستم نسبت به بقیه روش های انتقال تصویر و صدا نتیجه بهتری را به همراه دارد چرا که Audio/Video/Optional Date را با هم از خود عبور می دهد.

از نظر راحتی کار هم استفاده از تنها یک سیستم به جای چندین کابل برای انتقال جداگانه تصویر و صدا در سیستم های دیگر، مناسب تر است. کابل HDMI دارای یک پورت رابط با ١٩ پین است و تمام دیتایی که از آن عبور می کند غیرفشرده، اما رمز شده است.

سرعت انتقال دیتا در این پورت به بیش از ١٠ گیگابیت در ثانیه می رسد که در مقابل Fierwire 800  که در نهایت ٨٠٠ مگابیت در ثانیه است یا USB که 4٨٠ مگابیت در ثانیه است، عدد بسیار بالایی می باشد.

 laptop-hdmi-cable

انواع کابل HDMI

HDMI 1.0:

این رابط در سال 2002 به بازار عرضه گردید که از مشخصات زیر پشتیبانی می کند:

1-انتقال بیش از 165 میلیون پیکسل در ثانیه برای فرمت های تصویری

2-انتقال 7 کانال صدا با دقت 24 بیت و 192 کیلوهرتز

3-دارای کابل تک برای انتقال صدا و تصویر با حداکثر نرخ انتقال اطلاعات 490 مگابایت در ثانیه

 

HDMI 1.1:

این رابط که در سال 2004 به بازار عرضه گردید، از مشخصه زیر پشتیبانی می کند:

پشتیبانی از تکنولوژی های محافظتی در فرمت DVD Audio

سایر مشخصات، همانند نسخه قبلی می باشد.

 

HDMI 1.2:

این رابط در سال 2005 به بازار عرضه گردید، که از مشخصات زیر پشتیبانی می کند:

1- امکانات ارتباط به منابعی مانند کامپیوتر

2- پشتیبانی از منابع صوتی و تصویری با ولتاژ پایین

3- قابلیت پشتیبانی از دیسک های نوری Super Audio

سایر مشخصات، همانند نسخه قبلی می باشد.

 

HDMI 1.3:

این رابط در سال 2006 به بازار عرضه گردید که دارای مزایای کلی زیر است:

1-    دارای کابل تک برای انتقال صدا و تصویر با حداکثر پهنای باند 1.02 گیگابایت در ثانیه

2-    افزایش عمق رنگ

3-    پشتیبانی از قابلیت هماهنگی صوتی

4-    پشتیبانی از فرمت های صوتی Dolby True HD و DTS-HD برای اتصال به تقویت کننده های خارجی

5-    پشتیبانی از فرمت استاندارد رنگ XVYCC

 

HDMI 1.4:

این ورژن در سال 2009 عرضه گشته و در حقیقت نسخه بهینه شده ورژن 1.3 بوده و دارای قابلیت های افزوده ای چون ساپورت 3D و شبکه نسبت به ورژن قبلی می باشد.

HDMI 2:

مهم ترین مزیت کابل HDMI ورژن ۲ سرعت انتقال داده بین نمایشگر و دستگاه Blu-ray و یا یک کامپیوتر با سرعت ۱۸Gbps  است.

توسط این کابل میتوان تمامی دستگاه هایی که از HDMI ورژن 2 و یا پایین تر پشتیبانی میکنند، تهیه نمود. باید توجه داشت که کابل HDMI ورژن 1.4 سرعت بالا نیز قابلیت انتقال تصاویر تلویزیون 4K را با همان کیفیت دارا می باشد و شما نیازی ندارید تا هزینه اضافی جهت خرید کابل  HDMI 4K بپردازید.

hdmicable-version-2.0-4k

چهار کانکتور مختلف HDMI وجود دارند. کانکتور hdmi مدل A , B در HDMI ورژن 1 مورد استفاده قرار میگیرند. نوع C در HDMI 1.3 مورد استفاده قرار میگیرد و نوع D برای HDMI 1.4 قابل استفاده می باشد.