پورت MHL

MHL یک پروتکل استاندارد برای اتصال انواع دستگاه های هوشمند، به ویژه دستگاه های موبایل و تبلت، به ویدئو پروژکتور و یا تلویزیون است. این رابط دارای ظاهری مشابه HDMI است که به طور عمده برای دستگاه‌های موبایل نظیر اسمارت فون‌ها و تبلت‌ها کاربرد دارد. اما بر خلاف HDMI که کابلی با ۱۹ رشته اتصال است،MHL فقط ۵ رشته اتصال دارد که وزن آن را سبک‌تر و اندازه را کوچک‌تر می‌کند.سامسونگ بیشترین دستگاه دارای MHL را داراست، که روی اسمارت فون‌ها، تبلت‌ها و فبلت‌های این شرکت فعال است.

پورت جهت ارتباط ویدئو پروژکتور معمولا HDMI است، در حالی که پورت سمت دستگاه فرستنده عموما Micro USB یا USB Type-C که برای انواع گوشی های هوشمند و تبلت سازگار است. بسیاری از ویدئو پروژکتورهای موجود در بازار اکنون از درگاه MHL پشتیبانی می کنند.

پورت mhl

ویژگی های MHL

رزولوشن تصویر HD ( در نسخه های جدید پشتیبانی تا 4K UHD)

کیفیت بالای صدا با پشتیبانی از سیستم 7 کاناله دالبی ساروند

قابلیت کنترل ویدئو پروژکتور یا تلویزیون با استفاده از موبایل و تبلت

کارکرد ساده و بدون تاخیر

شارژ همزمان دستگاه ( نظیر موبایل و تبلت )

چگونه MHL موبایل را به HDMI تلویزیون یا پروژکتور وصل کنیم؟

برای این کار فقط کافیست کابل MHL را به پورت micro USB گوشی یا تبلت خود متصل کرده و HDMI طرف دیگر کابل را نیز به تلویزیون یا پروژکتور وصل کنید و سپس تصویر گوشی خود را روی صفحه نمایش تلویزیون دریافت خواهید کرد. حالا شما می‌توانید برنامه‌های خود را روی یک صفحه بزرگ اجرا و کنترل کرده و حتی می‌توانید گوشی خود را نیز به صورت همزمان شارژ کنید. البته وصل مستقیم گوشی موبایل (یا تبلت) به تلویزیون یا پروژکتور تنها با یک کابل پسیو MHL، مستلزم این است که تلویزیون یا پروژکتور شما از آن پشتیبانی کند.

شما می‌توانید عکس‌های خود را تماشا کنید، بازی کرده و سخنرانی و نمایش خود را روی یک صفحه نمایش بزرگ ارائه دهید و هم‌چنین صفحه کلید و ماوس بلوتوث را با گوشی خود ست کرده و از اسمارت فون خود همانند یک کامپیوتر استفاده کنید. هم‌چنین می‌توان با ام اچ ال از گوشی همانند یک ست تاپ باکس بهره برد و از فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی با کیفیت بالا استفاده کرد.

MHL-Cable-port

MHL چه کاری می‌تواند انجام دهد؟

سه نسخه از استاندارد MHL و دو مجموعه از ویژگی‌های متفاوت وجود دارد. ورژن‌های قدیمی‌تر، ۱ و ۲، درست مانند مشخصات HDMI 1080p، صدای ۸ کانال و قابلیت کنترل از راه دور CES. آخرین استاندارد که v3.0 می‌باشد، دارای تفاوت قابل توجه و پشتیبانی از ویدئو 4K Ultra HD است.

ام اچ ال می‌تواند برای اتصال گوشی به تلویزیون یا ویدئو پروژکتور مورد استفاده قرار گیرد و آنچه که روی دستگاه موبایل است را از طریق سینمای خانواده یا به صورت مستقیم روی تلویزیون یا پروژکتور نمایش دهد. این قابلیت زمانی که یک ارائه بی مقدمه دارید، بسیار مفید است، و به راحتی می‌توانید اسلایدهای خود را نمایش دهید.

در جدول زیر می‌توانید ویژگی‌های مهم و اصلی ام اچ ال را مشاهده و ورژن‌های ۱ و ۲ را با ۳ مقایسه کنید.

mhl-features-version3