انسی لومن در ویدئو پروژکتور چیست؟

ANSI (انسی) مخفف عبارت American National Standards Institute به معنای موسسه ملی استاندارد آمریکا است. کار این موسسه نظارت بر استانداردها و روند ایجاد آنها در شاخه های مختلف نظیر محصولات، سیستم ها، خدمات بوده و همچنین تطبیق این استانداردها با استاندارهای جهانی ( به منظور ایجاد امکان استفاده جهانی) از جمله وظایف فعالیتهای  ANSI می باشد.

Lumen (لومن) واحد اندازه گیری شار یا توان نوری است. لومن مقدار نوری است که از یک منبع نقطه ای به شدت یک شمع داخل یک مخروط به زاویه راس یک استرادیان منتشر میگردد.

ansi-lumens-projectors

مفهوم انسی لومن:

شدت روشنایی برای ویدئو پروژکتور با واحد انسی لومن بیان می شود. این پارامتر یکی از مهمترین معیارهای انتخاب و خرید دیتا پروژکتور که با یک عدد مشخص می شود و هر چه این عدد بالاتر باشد به این مفهوم است که دستگاه از قدرت نوردهی بیشتری برخوردار بوده و می توان از آن در محیطهای بزرگتر یا پرنورتر استفاده نمود. بالا بودن شدت روشنایی یک ویدئو پروژکتور هرگز به مفهوم رزولوشن یا کیفیت بالا نیست. این اشتباه معمولا بین خریداران رایج بوده و باعث می گردد که چند دستگاه با کیفیت و حتی امکانات متفاوت را فقط با معیار شدت روشنایی بسنجند. روشنایی پروژکتور فقط شدت قدرت نوردهی دستگاه است که متناسب با نور محیط و ابعاد تصویر می باشد. به بیان دیگر، اگر نور محیط را کنترل کنید و یا پرده نمایش با ابعاد کوچک تهیه نمایید، شدت روشنایی پایین نیز پاسخگوی نیاز شما خواهد بود.
امروزه شدت روشنایی نرمال برای استفاده در یک کلاس یا اتاق معمولی 2000 تا 3000 انسی لومنز و شدت روشنایی جهت استفاده در سالنهای کنفرانس و همایش متوسط، 3000 تا 4500 انسی لومنز و شدت روشنایی مطلوب برای ویدئو پروژکتورهای مورد استفاده در سالنهای بزرگ 4500 انسی لومنز به بالا می باشد.

روشنایی ویدئو پروژکتور

تقسیم بندی ویدئو پروژکتورها بر اساس نور انسی لومن:

کمتر از ۲۰۰۰ لومن: معمولا کوچک و به راحتی قابل حمل هستند،این پروژکتورها از پایین ترین نور خروجی موجود برخوردارند و معمولا جزء ارزان ترین پروژکتورها هستند.ممکن است پروژکتورهای این گروه، برای نمایش فیلم های آموزشی و هم چنین عکاسی در یک اتاق تاریک،ممکن است مناسب نیاز شما باشند. به خاطر داشته باشید که خروجی نور پایین به این معنی است که شما می خواهید در یک اتاق تاریک و یا کم نور ارائه مطلب بدهید؛ به نحوی که تصویر پخش شده بواسطه نور محیطی اتاق کم رنگ نشود.

۲۰۰۰تا ۳۰۰۰ لومن: در این رنج لومن، بیشتر بعنوان سینمای خانگی هستند که می بایست نور محیط کنترل گردد.

۳۰۰۰ تا ۴۵۰۰ لومن: این نشان دهنده محدوده عملکرد بالای پروژکتورهای قابل حمل و نسبتا قابل حمل است. محصولات این گروه مناسب اتاق های کنفرانس کوچک و متوسط و کلاس های درس می باشند.این پروژکتورها انعطاف پذیری بیشتری از لحاظ  نور محیطی اتاق دارند؛ به این دلیل که تصویر به اندازه کافی روشن است تا مقدار مناسب نور اتاق، بدون کم نور شدن تصویربه صورت قابل قبول باشد.

از۴۵۰۰ لومن به بالاتر: این پروژکتورهای فوق العاده روشن در گروه بندی عملکرد مختلف خودشان و در محدوده  ۴۵۰۰ لومن تا ۱6۰۰۰ لومن و یا بیشتر قرار می گیرند. قیمت این محصولات نیز بسته به سایر ویژگی های عملکرد دستگاه ، محدوده گسترده ای را در بر می گیرد.این پروژکتورها در محلهای برگزاری بزرگی مانند اتاق های هیئت مدیره، اتاق های کنفرانس، اتاق های آموزش،سالن ها، کلیساها / مساجد،کنسرت ها، رستوران ها و سایر موارد استفاده می شوند.

ansi-lumens-projector

لینک های مرتبط:

کنتراست ویدئو پروژکتور

رزولوشن ویدئو پروژکتور

تفاوت تکنولوژی تصویر DLP و 3LCD

روش تست تشخیص کارکرد عمر لامپ پروژکتور

انتخاب و راهنمای خرید ویدئو دیتا پروژکتور مناسب

معیارهای انتخاب شدت روشنایی ویدئو پروژکتور

انتخاب شدت روشنایی پروژکتور با توجه به کاربرد