کنتراست ویدئو پروژکتور

کنتراست Contrast رنگ معیاری است برای تشخیص تفاوت موجود بین روشنترین سفید و تیره ترین سیاهی که در یک لحظه از جلوی چشمان ما می گذرد. به زبان ساده تر می توان گفت که هر چقدر کنتراست رنگ بیشتر باشد، کیفیت تصویر نیز بالاتر می رود. کنتراست را با نماد n:1 نشان می دهند . کنتراست پارامتریست که واحد ندارد و تنها به شکل عددی نظیر 10.0۰۰:۱ نمایش داده می شود . هر چه این نسبت بزرگتر باشد به این معناست که فاصله بین تاریک ترین نقطه و روشن ترین نقطه تصویر بیشتر بوده و که موجب تفکیک بهتر رنگها در فاصله مرزی بین دو رنگ مجاور شده و در نهایت وضوح تصویر بیشتر می شود .

کنتراست ویدئو پروژکتورها بین 1:2500 و 1:20.000 متغیر است.

projector-contarst-ratio

اهمیت نسبت کنتراست کم است؟

به طور کلی، نسبت کنتراست از درجه اهمیت کمتری نسبت به سایر ویژگی های ویدئوپروژکتورها برخوردار است. لازم به ذکر است که کنتراست هم بصورت اصلی و هم داینامیک/پویا وجود دارد. مانند تلویزیون ها، پروژکتورها بیشتر کنتراست پویا را عنوان می کنند که عملکرد آن ها را روی کاغذ افزایش می دهد. همچنین سطح پرده نمایش هم نقش بزرگی در کنتراست بازی می کند. در نهایت هر نوری در محیط، کنتراست را در حد عدد ۲ رقمی پایین می آورد. جز در شرایطی که محیط مناسب برای تماشا را دارید (مثلا نزدیک هیچ نوری نباشید و پرده نمایش خوبی داشته باشید.)

بنابراین هر چقدر اتاق تاریک تر باشد، تغییرات کنتراست بیشتر به چشم می آیند و به راحتی قابل مشاهده هستند. بنابراین اگر شما یک پروژکتور سینمای خانگی دارید که می توانید فضای کاملا تاریکی را ایجاد کنید، خرید یک پروژکتور با کنتراست بالا می تواند تاثیرگذار باشد، در غیر این صورت مقدار کنتراست بالا برای شما اهمیت زیادی ندارد.

Good_and_Bad_projection-Contrast

لینک های مرتبط:

رزولوشن ویدئو پروژکتور

تفاوت تکنولوژی تصویر DLP و 3LCD

انتخاب و راهنمای خرید ویدئو دیتا پروژکتور مناسب

روش تست تشخیص کارکرد عمر لامپ پروژکتور

انسی لومن (انسی لومنز) در ویدئو پروژکتور چیست؟

معیارهای انتخاب شدت روشنایی ویدئو پروژکتور

انتخاب شدت روشنایی پروژکتور با توجه به کاربرد