تنظیم اندازه تصویر ویدئو پروژکتور

اکثر ویدئو پروژکتورها موجود در بازار اگر قابلیت تصحیح افقی را نداشته باشند حداقل دارای قابلیت تصحیح عمودی تصویر هستند. برخی مدل ها حتی قابلیت شیفت لنز ( جابه جابی تصویر) را ارائه می دهند. مطمئنا، همه ما با اصطلاح تصویر ذوزنقه ای آشنا هستیم، در این حالت یک گوشه تصویر از گوشه مقابل اش بزرگتر می شود و زمانی اتفاق می افتد که پروژکتور بیش از حد از مرکز صفحه نمایش پایین تر باشد یا زمانی که ویدئو پروژکتور به طور افقی از مرکز صفحه نمایش فاصله می گیرد و در واقع نسبت تصویر بهم ریخته شده و تصویر در یک سمت از سمت مقابل اش عریض تر می شود. اصلاح کیستون یا تصحیح ذوزنقه ای این مشکل را تا حدودی مرتفع می کند. محدوده اصلاح ذوزنقه ای به صورت دیجیتالی مانند زوم دیجیتال در دوربین فیلمبرداری به دست می آید. هرچه بیشتر اعمال می شود، بیشتر تصویر تخریب خواهد شد. اگر پروژکتور را روی سقف نصب و یا روی میز قرار داده اید دقت داشته باشید تا لنز به ترتیب در پایین صفحه یا بالای صفحه قرار نگیرد.اگر محدودیت محل نصب پروژکتور به گونه ای است که شما مجبور به خارج شدن از وضعیت ایده آل خواهید شد، لازم است که به طور جدی به انتخاب یک پروژکتور با قابلیت جابه جایی تصویر ( شیفت لنز) فکر بکنید. شیفت لنز شما را به همان هدف دلخواه می رساند. این قابلیت اجازه می دهد تا شما بتوانید تصویر را به صورت اپتیکی بدون از دست دادن کیفیت تصویر جابه جا کنید. برای خرید یک دستگاه با قابلیت شیفت لنز ، باید از میان انواع ویدئو پروژکتورهای سینمای خانگی با کیفیت بالا و یا ویدئو پروژکتور نصب ثابت جستجو کنید.

تصحیح-ذوزنقه-تصویر-پروژکتور

شاید به این مشکل برخورده باشید که بعد از نصب ویدئو پروژکتور به سقف یا گذاشتن پروژکتور بر روی میز، گوشه های تصویر کج باشد و یا تصویر حالت ذوزنقه ایی شکل باشد. این امر باعث دلزدگی شما نسبت به پروژکتور میشود و ممکن است از خرید خود ناراضی شوید.

keystone-projector

در ابتدا می توانیم به شما توصیه نماییم که پروژکتور را در روبروی پرده نمایش بدون زاویه قرار دهید تا نیازی به کمک گرفتن از keystone نباشد. در این حالت، وقتی پروژکتور به سقف متصل می باشد، لنز ویدئو پروژکتور همتراز به فریم پرده نمایش می باشد. اگر هم ویدئو پروژکتور را روی میز قرار میدهید، لنز ویدئو پروژکتور هم تراز با پایین ترین قسمت پارچه پرده نمایش باشد و از پایه تنظیم ارتفاع پروژکتور استفاده ننمایید.

keystone-correction-of-projector

اگر بدلیل محدودیت فضا، نتوانستین پروژکتور را به طور دقیق روبروی پرده نمایش قرار دهید، پروژکتور ها مجهز به اصلاح اندازه تصویر  هستند. شما می توانید وارد تنظیمات پروژکتور شوید و از گزینه Vertiacl Keystone ( کی استون عمودی) و Horizental keystoen ( کی استون افقی) که معمولا بصورت V / H Keystone نمایش داده می شود، بهره ببرید.

همچنین برای تصحیح ذوزنقه تصویر می توانید از نوار لغزنده keystone که بر روی بدنه دستگاه تعبیه شده است استفاده نمایید. در نظر داشته باشید که این اصلاح ذوزنقه تا حداکثر 30 درجه انحراف قابل تصحح می باشد.

projector-keystone

برندهای اپسون و پاناسونیک علاوه بر Keystone، دارای امکان تغییر چهار گوشه تصویر از طریق منوی Quick Corner هستند. با این امکان، شما می توانید گوشه های تصویر را به دلخواه خود جابجا نمایید تا اندازه تصویر  به حالت دلخواه شما تبدیل شود. در تصویر زیر، منوی دستگاه و گزینه Quick Corner  پروژکتور اپسون به نمایش گذاشته شده است.

menu_settings_keystone-epson

در زیر ویدئو مربوط به تصحیح اندازه تصویر پروژکتور اپسون به تفضیل نشان داده شده است.

توجه: لازم به ذکر است که استفاده بیش از حد Quick Corner باعث بر هم ریختن پیکسل ها و کاهش کیفیت تصویر می شود. تا جایی که برای شما امکان دارد، کمتر از این گزینه استفاده نمایید تا کیفیت تصویر کاهش پیدا نکند. همچنین استفاده زیاد از Quick Corner، باعث ایجاد سایه و حاله در اطراف تصویر می شود.